פרופ' ישראל חנוקוגלו
המעבדה לביולוגיה של התא
אוניברסיטת אריאל
אריאל 40700

תקציר קורות חיים

פרופ' ישראל חנוקוגלו פרופ' ישראל חנוקוגלו נולד באיסטנבול, טורקיה בשנת 1952. הוא סיים תיכון באיסטנבול בשנת 1969 ונסע לארה"ב לשנת לימודים עם מלגה בינלאומית מטעם ארגון AFS. בשנת 1970 הוא עלה לארץ ולמד באוניברסיטה העברית, וסיים בהצטיינות תואר ראשון בביולוגיה ופסיכולוגיה והשלים לימודי חטיבה במדע המדינה.

ישראל חנוקוגלו למד ועסק במחקר לקראת תואר שני ושלישי באוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון (Madison, Wisconsin) שבארה"ב (תואר שני ב-1976, ותואר שלישי ב-1980). במחקריו לקראת דוקטורט בנושא "מנגנון העברת אלקטרונים במערכות P450 מיטוכונדריאליות" הוא בידד את האנזימים שהופכים את כולסטרול להורמונים סטרואידים ופענח שלבים בסינתזה שלהם. בלימודי הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת שיקאגו (Chicago) הוא בידד גנים המקודדים לחלבוני מבנה מסוג אקטין (actin) וקרטין (keratin), וקבע לראשונה את המבנים של חלבונים מסוג קרטין שיוצרים שלד תאי (cytoskeleton) ומרכיבים את סיבי השיער.

עם סיום לימודי הפוסט-דוקטורט הוא שב לארץ. בעבודתו המדעית התרכז בשיבוט (cloning) של גנים המקודדים לאנזימים שיוצרים הורמונים סטרואידים. בשנת 1994, פרופ' חנוקוגלו העביר את מעבדתו ממכון ויצמן למכללת יהודה ושומרון באריאל ומאז ממשיך לעסוק במחקר והוראה במוסד זה. בשנת 2002 פרופ' חנוקוגלו יסד את המחלקה לביולוגיה מולקולרית. תכנית לימודים בביולוגיה מולקולרית שפיתח פרופ' חנוקוגלו זכתה להכרה מלאה של המועצה להשכלה גבוהה בשנת 2003. תכנית זו הינה תכנית ראשונה המעניקה תואר B.Sc. בביולוגיה מולקולרית בארץ. מהקמתה פרופ' חנוקוגלו כיהן כראש המחלקה למשך חמש שנים. בנוסף לתכנית זו פרופ' חנוקוגלו היה מעורב בפיתוחן של תכניות אחרות. מחלקתו שימשה כאחת מאבני היסוד להקמת הפקולטה למדעי טבע.

בעבודתו המדעית פרופ' חנוקוגלו שיבט כעשרה גנים חדשים וגילה מבנים ייחודיים במבני חלבונים. דרך פענוח של מבנה אנזים שמעורב בסינתזה של הורמונים סטרואידים הוא גילה רצף שמאפיין אתר קישור של קואנזים NADP. עבודה זו הביאה לגישה חדשה להנדסה של אנזימים מטבוליים עם שינוי קואנזים שלהם. פרופ' חנוקוגלו מילא תפקיד מרכזי בביסוס תת-התמחות של סטרואידוגנזה מולקולרית (molecular steroidogenesis) החוקרת יצור של הורמונים סטרואידים ויזם וניהל את כנס היסוד הבינלאומי בירושלים.

בשנים אחרונות בשיתוף פעולה עם אחיו פרופ' אהרן חנוקוגלו, הם קבעו את רצפם של גנים המקודדים לחלבוני תעלות נתרן מסוג ENaC שנמצא תחת בקרה של הורמון סטרואידי אלדוסטרון. הם זיהו לראשונה מוטציות האחראיות למחלות תורשתיות בוויסות ריכוז מלחים בדם. עבודותיהם של האחים חנוקוגלו ביססו כי תעלות אלה הן התעלות המרכזיות בוויסות מלחים, נפח הדם ולחץ הדם. מחקרם כעת מתמקד בהבנת המבנה ותפקוד של תעלות חשובות אלה. במעבדה של פרופ' חנוקוגלו ישנם כיום שני דוקטורנטים ומסטרנט אחד.

רוב העבודות של פרופ' חנוקוגלו מכל תקופות הקריירה המקצועית שלו מצוטטות ברמה גבוהה ע"י מדענים אחרים בספרות המקצועית. שבעה מאמריו מתחומים שונים מצוטטים מעל 100 פעמים.

רשימת הפרסים שהוענקו לפרופ' חנוקוגלו כוללת את פרס לינדנר (Lindner) של האגודה הישראלית האנדוקרינית, פרס לובל (Lubell) של מכון ויצמן על מחקריו המצטיינים, קתדרה ע"ש דלטה במכון ויצמן, פרס גוטווירת על הצטיינות במחקר בטכניון-המכון הטכנולוגי, מלגת רשות הלאומית למחקר בארה"ב בתחום ביוכימיה, ועוד פרסים, מלגות ומענקים נוספים. מחקריו נתמכים ע"י מקורות לאומיים ובינלאומיים מגוונים כגון, האקדמיה הלאומית למדעים של ישראל, משרד הבריאות האמריקאי, משרד המדע, והאגודה למלחמה בסרטן.

בנוסף לפעילותו המדעית פרופ' חנוקוגלו מילא תפקידים ציבוריים באקדמיה במעורבות חברתית. פרופ' חנוקוגלו חבר בוועדות לאומיות לבדיקת תארי דוקטור מחו"ל מטעם משרד החינוך. בשנת 1995 נבחר כיו"ר "חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי" שמנה אז כ 600 פרופסורים ומרצים. בין השנים 1996-1999 כיהן כיועץ מדעי לראש הממשלה בנימין נתניהו. בעבודתו במכון ויצמן נבחר חמש שנים ברציפות כנציג המדענים הבכירים במועצה המדעית. בעת לימודיו באוניברסיטה שירת כנציג המחזור בין תלמידי פסיכולוגיה ושל תלמידים יוצאי טורקיה.

לאחר פרישתו מתפקיד יועץ מדעי לרה"מ, פרופ' חנוקוגלו יסד את אתר המדע וטכנולוגיה של ישראל שנהפך לפורטל מרכזי לאקדמיה ותעשיות היי-טק בארץ. במעורבותו להנצחת התרומה של עם ישראל למדע בעולם, הוא שימש כיועץ מדעי יחיד בהקמת טיילת "חתני פרס נובל" שהינה מוזיאון חוצות בראשון לציון.

פרופ' חנוקוגלו עשה שרות צבאי בחיל הנדסה. הוא נשוי ואב לבת ובן.

קורות חים מלא - רשימת פרסומים